Studiovalaisun ja -kuvauksen peruskurssilla tutustutaan studiotyöskentelyssä käytettävään kalustoon ja demotaan erilaisten valonmuokkaimien käyttöä.
Tällä peruskurssilla harjoitellaan tekemään isoilla pehmeillä valoilla muutamia perusvalaisuja yhdelle ja useammalle henkilölle. Samalla opitaan hallitsemaan valojen suhteita, valaisukontrastia ja sävyjen toistoa studiokuvassa.
Kurssilla opitaan myös mallin asettelua sekä kuvan sommittelua ja terävyyden hallintaa henkilökuvassa. Kokeillaan myös liikkeen ja liike-epäterävyyden käyttöä ilmaisukeinona kuvassa. Tutustutaan myös kuvan tetheröintiin kamerasta suoraan Lightroomiin.
Osa koulutuksesta toteutetaan kuvausdemoina ja osa ohjattuina työpajoina pienryhmissä. Oma kamera ja kannettava tietokone kannattaa ottaa mukaan, koska työpajoista saa eniten irti jos ne voi toteuttaa omalla laitteistollaan. Voit silti osallistua, vaikka sinulla ei vielä olisikaan sopivaa kalustoa. Kurssilla voit käyttää koulun Nikon-järjestelmäkameraa ja Elinchrome-salamalaitteita.
Koulutuksen hinta 334,80 € sis alv 24%
Kurssimaksu suoritetaan ennen kurssin alkua.
Hintaan kuuluu koulutus, etäehtävien palaute sekä kahvitaukojen kahvi + keksi.
Hintaan ei kuulu ruokailuja, mutta VVI:llä on opiskelijoiden käytettävissä keittiö, jossa voi valmistaa ja nauttia omia eväitä.
Kurssimaksu suoritetaan ennen kurssin alkua. Varaudu esittämään tosite maksusta.
Osallistumisen voi perua kuluitta viimeiseen ilmoittautumispäivään asti.
Jos osallistuminen perutaan viimeiseen ilmoittautumispäivän jälkeen, VVI:llä on oikeus periä koko osallistumismaksu.
Sairastapauksissa osallistumisen voi perua kuluitta lääkärintodistuksen esittämällä myös viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen.
Ilmoittaudu viimeistään 4.1.2024 ilmoittautumislomaketta käyttäen tai vvi@vvi.fi
1-2 työpäivän kuluessa ilmoittautumisesta saat sähköpostitse vahvistuksen ilmoittautumisestasi sekä kurssikutsun ja laskun osallistumismaksusta.
Lisätietoja saat tarvittaessa VVI:n toimistosta vvi@vvi.fi.
Päivien aikana pidetään tunnin lounastauko. Omia eväitä on mahdollista nauttia VVI:n keittiössä tai lähteä lounaalle ulkopuolelle. Suosittelemme omia eväitä, koska lähistön lounaspaikat eivät ole välttämättä auki viikonloppuna.
10.00 – Esittelykierros
10.30 – Kameran asetukset ja		
		studiokuvaukseen soveltuvat 
		objektiivit.
		Syväterävyyden hallinta.
		Hyvän studiotilan kriteerit.
11.30 – Valojen suhteet
12.30 – Lounastauko
13.30 – Salamalaitteiden ja
		valonmuokkaimien esittely. 
		Haluttu valon luonne lähtee 
		valaisimen ja 
		valonmuokkaimen 
		valinnasta
14.00 - Valon mittaus. Valaisudemot
		pehmeällä valolla
		yhdellä, kahdella ja 
		kolmella salamalla.
		Henkilövalaisun perusteet: 
		päävalo, tasoitusvalo,
		taustavalo. 
		Valojen suhteet.
		Valon näkeminen, 
		muotoileva valo ja 
		henkilökuvan
		kolmiulotteisuus.
		Valon ja varjon rytmi.
		Kuvapinnan sommittelu.
15:00 – TYÖPAJA: Henkilökuvaus 
		kolmella pehmeällä valolla.
		Keskeissommittelusta
		poikkeava sommittelu
16.00 – Koulutus päättyy
9.00 – Mitä henkilökuvassa korjataan
		editissä?
		Mallin asettelu ja kuvapinnan 
		käyttö.
 		Yhden henkilön, parin,
		perheen, kaveriporukan…
10.00 – Kahden ja useamman henkilön 
		valaisudemo jaj työpaja.
		Henkilöiden asettelun
		vaikutus valaisuun.
11.30 – Lounastauko
12.30 – Kuvausdemo: Henkilön liike 
		studiokuvassa.
		Kameran ja salamien
		asetukset liikettä 
		kuvattaessa.
13.00 – TYÖPAJA: Henkilön liike
		studiokuvassa.
		Terävyyden ja liike-	
		epäterävyyden 
		hallinta kuvassa
14.00 – Työpajakuvien läpikäynti ja
		kehitysehdotukset.
15.00 – Kurssipalaute ja etätehtävien
		anto.
		Kurssilaisilla on mahdollisuus
		saada palautetta etätehtävinä 
		toteutetuista kuvista.
15.30 – Koulutus päättyy